Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği (2009/105/At)

Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği (2009/105/At)

Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği (2009/105/At)

Hava ya da azot depolamak amacıyla kullanılan kaplara basit kaplar denmektedir. Basit kaplar yakma amacı dışında kullanılan ve iç basıncı 0,5 bardan büyük olan kaplardır. Bu kaplar kişilerin, evcil hayvanların ve eşyaların güvenliğini sağlar ölçüde olmalıdır. Basit kaplar seri olarak üretilmektedir. Kompresör tankları, akü tankları ve motorlu araçlarda fren, kapı ve cam açma kapama sistemlerinde kullanılan tanklar bu grupta yer almaktadır. Bütün basit basınçlı kaplarda olması gereken standart özellikler şunlardır:

1- Seri olarak üretilmesi

2- Silindir biçimde olması

3- Direkt ısıya maruz kalmaması gerekmesi, yanıcı olmayan kaplar bu kategoride değildir.

4- İç basıncının en az 0,5 bar olması

5- Çelik ya da alüminyum malzeme kullanılması

6- En yüksek çalışma basıncının 30 bar olması

7- Kabın hacminin ve basıncının en fazla 10.000 bar litre olması

8- Çalışma ısısının en fazla -50 derece olması

9- Hava ya da azot depolama amacıyla üretilmesi

10- Çelik kaplar için en fazla çalışma sıcaklığının 300 derece, alüminyum kaplar için 100 derece olması

11- Kapların kaynak yapılabilir özellikte olması

 

Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği Nasıl Uygulanır

 

Basit basınçlı kaplar 2009/105/AT yönetmeliğinin amacı; kişilerin, evcil hayvanların ve eşyaların güvenliğini sağlamak ve bunların üretimi, dağıtımı, montajı, satışı, kontrolü ve belgelendirilmesiyle ilgili konuları düzenlemektir. Yönetmelik Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi direktifi dikkate alınarak AB mevzuatına uygun olarak hazırlanmıştır. Basit basınçlı kaplar yönetmeliği belgesi uluslar arası bir belgedir. Avrupa Topluluğu’nda satışı ve kullanımı olan tüm basit basınçlı kaplar bu belgeye tabiidir.

Basit basınçlı kaplar yönetmeliği 2009/105/AT düzenlemesinden sonra 2014 ve 2016 yıllarında yeniden düzenlenerek yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre basit basınçlı kapların amacı, kullanımı belirlenmiş, CE işareti kullanım detayları Ab uygunluk beyanıyla birlikte belirlenmiştir.

Basit basınçlı kaplar yönetmeliğinin uygulanması uzman kurum ve kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Muayene kuruluşu ve personeli tarafından yapılan bu işlemler tarafsız şekilde yapılmakta ve yönetmeliğe uygunluğu kontrol edilmektedir. Yönetmelik hükümleri ülkemizde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Please follow and like us:
WhatsApp'dan Yazın
Call Now ButtonHemen Teklif Al