Kategoriler
BSCI Belgesi

BSCI Belgesi

Tam açılımı ile “Business Social Compliance Initiative” olan BSCI belgesi, Dış Ticaret Birliğince, 2003 yılında hazırlanmış bir standarttır. Bu çerçevede International Labour Organization tarafından hazırlanarak sunulan iş ve işçi güvenliği temel kabul edilmiştir. BSCI, amaç olarak tedarik zinciri içerisinde bulunan işletmelere, sosyal anlamda olan performanslarını geliştirmek için harekete geçirmektedir. Bu konuda şu politikalar yer almaktadır.

BSCI Belgesi Politikaları

 • İşletmelerde çalışma saatlerinin, yasal durumda olması
 • İşletmelerde yasaya uygunluk durumu
 • İşletmelerde yaşanmış olan tazminat durumlarında, adil bir tavır sergilenmesi
 • İşletmelerde, çocuk işçilere engel olunması
 • İşletmelerde zorla çalıştırma durumlarının önüne geçilmesi
 • Toplu görüşme hakkı ile örgütlenme özgürlüğü sağlanması
 • İşletmelerde her konuda, her anlamda ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmesi

BSCI belgesi almış olan işletmeler, pek çok fayda sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi, etkili bir standart çapında kabul görmüş olmalarından hareketle gelmektedir. Bu sayede hem çalışanlarda kalite artmakta, hem de müşteri ve iş ortaklarında artış görülmektedir. Bu anlamda mevcut olan diğer maddeler bunlardır;

 • Tedarik zincirinin izlenmesi oldukça önemlidir. Bu zincirin izlenmesini sağlayabilmek adına, farklı dil destekleriyle tasarlanmış olan, denetim araçları hizmete girmektedir. Böylece tedarik sistemi oldukça kolay ve etkili bir şekilde takip edilebilmektedir.
 • Yine BSCI tarafından onay ve belge almış, uluslararası denetim şirketleri ağına erişim mümkün olmaktadır. Böylece denetim hizmetlerinde, alınan kalite de artmaktadır.
 • Tedarikçi veri tabanı sayesinde, denetim konusunda hem zaman, hem para tasarrufu sağlamak mümkün olmaktadır.
 • Hangi ülkede olursanız olun, Avrupa BSCI katılımcı ve tedarikçilerine düzenlenen ortak eğitim çalışmalarından yararlanmanız mümkün olmaktadır. Bu sayede işletmenizde, müşterilerinize sunacağınız kalite de artacaktır.
 • Yine benzer şekilde farklı işletmeler ile ortaklık yapmanızın önü de açılacaktır.

Bu nedenle BSCI tarafından, onay ve belge almış işletme, kendisini hızlı bir şekilde geliştirilerek, çalışma alanlarınızdan alacağınız verim arttırılmaktadır. Bunun için öncelikle ciddi olmanız ve başarılı bir sonuç elde edebilmek için söz konusu standardı, işletmenize sağlıklı bir şekilde yerleştirmiş olmanız gerekmektedir. Yine hem kısa, hem de uzun vadeli bir iş stratejisi, alınan başarılı sonucu da etkilemektedir.

YORUM YAZ
Kategoriler
SEDEX Belgesi

SEDEX Belgesi

Günümüzde SEDEX belgesi dünya çapında 150 ülkeden, 50 binden fazla üye firma ve şirketiyle en önemli platformlar arasındadır. Bu firma ve işletmeler; tarımdan gıdaya, giyimden finansal hizmet ve konfeksiyona, paketlemeden kimyasallara kadar değişiklik arz etmektedir.

Bu platform, kendisine üye olmuş olan firma ve şirketlerde, onların çeşitli icraatlarını daha rahat bir hale getirmektedir. Sedex, kar amacı gütmeden, dünya çapında bulunan tedarik zinciri içerisinde; sorumluluk, etik ahlak gibi konuları geliştirerek, iyileştirmeyi planlamaktadır. Bu konudaki amaçlarından bir tanesi böylece kendisine üye olan şirketlerde ve firmalarda etik ticaret olgusunun geliştirilmesini sağlamak olmaktadır.

Sedex, söz konusu firma ve şirketlerin veri paylaşım, alışveriş, sosyal risk, çevresel risk gibi konularda, daha iyi bir yönetim imkânı sunarak, böylece destek vermektedir. Bu destek çerçevesinde, söz konusu alanlardaki riskleri belirlemek ve yönetmek adına eğitimler verilmekte, rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Platform tarafından sağlanmakta olan hizmetler çerçevesinde firmalar, karşılaştıkları riskleri ve olumsuz durumlara bilinçli bir şekilde yaklaşabilmektedir. Bu sayede doğru kararlar alınabilmektedir. Ayrıca çevre etiği, iş hakları, iş etiği, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda da üye firma ve şirketlere kendilerini geliştirme ve daha da iyileştirme fırsatları sunmaktadır. Bu sayede Sedex üyesi olan firmalar, bulundukları sektörde risk yönetimlerini daha iyi yaparak, daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir.

SEDEX Belgesi Olan Firmalar

Sedex belgesi bulunan firmalar, beraber çalıştıkları müşterilere ve ortaklara inandıkları değerleri, dünya çapında tercih edilen bir platform tarafından belgelendirilmiş haliyle gösterebilmektedir. Bu sayede bu belge sahibi bulunan firmalar, iş yapmak için daha güvenli bir yer olarak da değerlendirilmektedir. Buna ek olarak Sedex üyeleri, birbirleriyle aynı tabanda bağlantı yapabilmektedir. Böylece ortak çalışmalar yürütülebilmekte, farklı firmalar ile iletişim kurularak görüşmeler yapılabilmektedir.

Sedex üyesi tüm firmalara ait analiz raporları ile değerlendirme raporları, tüm üye şirketlere açık sunulmaktadır. Böylece farklı firmaların analiz ve değerlendirme raporlarını inceleme fırsatı yakalamak mümkün olmaktadır. Bu sayede Sedex, farklı firmaların eksik ve kaliteli yönlerinin neler olduğunu görmenizi, dolayısıyla kendinizi her an geliştirebilme olanağı sağlamaktadır.

 

YORUM YAZ
Kategoriler
Hizmetlerimiz Primark Belgesi

Primark Belgesi

Primark merkezi, İrlanda’da yer almaktadır. Primark, tedarik zincirinde yer alan bütün firmaların; bazı konulardaki şartları sağlamasını istemektedir. Bu konular ise; bazı tedarikçi firmalara; iş yeri hakları, çevresel konular, çalışan maaşları, yasal zorunluluklar vb. birçok zorunluluk getirmektedir. Bu şartları eksiksiz bir şekilde yerine getiren firmalar ise; primark tedarikçisi olmaya hak kazanıyor. Primark, aynı zamanda ülkelerin getirdiği bazı kanunlara da, uyulmasını istemektedir. Eğer ,primark temsilcisi olmak gibi bir hedefiniz varsa; aşağıdaki 13 maddeye eksiksiz bir şekilde, uymanız istenmektedir.

Primark Belgesi Şartları

Şartlara uyum sağlarsanız, primark belgesi almaya hak kazanırsınız. Belirtilen maddeler ise şu şekildedir;

 • Çalışma Özgürlüğü; İş verenlerin hiçbir koşulda, zorla işçi çalıştırması yasaktır.İşletmede çalışan herkesin, kendi isteği doğrultusunda çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İşçilerin Örgütlenme Özgürlüğü ve Sözleşme Hakkı
 • Rüşvet ve Yolsuzluk Yapmak
 • Çevre sorumluluğu Üstlenme
 • Şikayet Prosedürü
 • Kurallar; primark tedarikçisi olabilmek için, yasalara eksiksiz bir şekilde, uyum sağlamanız gerekmektedir.
 • İşçi Kayırmak; İş yerlerinde; akraba, köylü yada arkadaşları çalıştırıyor olmak yasaktır. Fakat kimseye ekstra bir muamele yapılmamalıdır. Çalışma şartlarında, herkes eşittir. Kanunsuz pozisyon değiştirmek gibi, durumlar olursa yasam işlemlerin uygulanması gerekmektedir.
 • Çalışma Süreleri
 • Çocuk işçi Çalıştırma; özellikle çocuk işçi çalıştıran işletmeler, belirli cezalara tabi tutulmaktadır.
 • Çalışma Konforlarının Sağlanabilir Nitelikte Olması
 • Sürekli İşçi Çalıştırma
 • Çalışan Ücretleri; Çalışan ücretlerinin, ilgili pozisyona uygun bir şekilde verilmesi çok önemlidir.Hiçbir çalışana maaşları konusunda, torpil uygulanamaz. Söz konusu durum, primark yasalarına uygun değildir.
 • Çalışanlara Uygun Davranışlarda Bulunma

Bu kurallara uyan işletmeler; primark belgesini almaya hak kazanır. Primark belgesini nasıl alabileceğini, daha detaylı bir şekilde öğrenebilmek için; bir danışmanlıktan yararlanmanızda oldukça fayda vardır. Böylelikle, belgelendirme sürecinizi daha da hızlandırmış olursunuz.  Zaman sorununu ve maliyet problemlerinizi de minimuma indirmiş olursunuz.  Bu nedenle, primark belgesi almak için, başvuru yapmadan önce; mutlaka bir danışmanlık merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Bu durum sürecin hızlanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, belirtilen kanunları size eksiksiz bir şekilde anlatarak, bilgi ve donanım sahibi olmanız sağlacaktır. Bu sayede de, belge alma süreciniz daha hızlı bir şekilde gelişecektir.

 

YORUM YAZ
Kategoriler
Yangın Tesisatı Kontrol Yönetmeliği

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Herkesin bildiği gibi yangın var büyük can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilirler. Ancak binalarda çeşitli yangın tesisatları kurularak böyle kötü durumlar meydana gelmeden engellenebilmektedir. Yangın tesisatları yangın çıktıktan sonra itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşana kadar olan süre içerisinde yangını söndürmeye amaçlayan veya büyümesini engelleyen tesisatlardır. Bütün hesaplar ikiye ayrılır. Birincisi kuru tesisat ikincisi ise ıslak tesisattır. Bu tür tesisatlar zaman zaman kontrolden geçirilir. Bu doğrultuda raporlar çıkartılarak kontroller ve onarımlar yapılır. Bu kontrolleri TÜRKAK tarafından yetkilendirilen kurumlar gerçekleştirmektedir. Bunların yanı sıra  kontrol etme görevini makine mühendisleri, yüksek makine teknikeri ya da makine teknikerleri de yapabilmektedir. Birçok standart gözetilerek yapılan kontrollerden sonra bir rapor oluşturulur ve bu rapor kontrolü yapılan tesisatın sahibine takdim edilir. Önemli olan bir başka konuda hangi sıklıkla yapılması gerektiğidir. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (yangın tesisatı periyodik kontrol yönetmeliği)’inde belirtildiği üzere en az yılda 1 kere periyodik kontrolü yaptırılması mecburi bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yangın tesisatı periyodik kontrol yönetmeliği kapsamında;

Hidrant Sistemi

Yangın hortumları
Yangın pompaları
Yangın dolapları
Sprinkler (Yağmurlama sistemi)
Yangın Boru tesisatı
Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı kontrollerinde yangın sisteminin projede belirtilen kriterlere ve TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında belirtilen şartlara uygunluğunun kontrolü yapılmaktadır.

 

Bu parçaların kontrolü iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği karar vermektedir. Aslına bakılırsa nerde ne zaman çıkacağı belli olmayan bir afet için alınabilecek güzel önlemlerden biri yangın tesisatlarıdır. Onların çalışıp çalışmadığını kontrol etmekte çok ama çok önemli bir durumdur. Kesinlikle senede bir kez bu kontrollerin yukarıda da dediğim gibi belirli uzman kişilere danışılarak yapılması gerekmektedir. Yapılan kontroller işçi güvenliği için ülkemizde ve dünyada çok önemli bir rol oynamaktadır.

YORUM YAZ
Kategoriler
Ce İşareti Belgelendirme

Ce İşareti Belgelendirme

CE işareti; dünyadaki her hangi bir ürünün AB güvenlik kuralları çerçevesine uygun şekilde olduğunun sembolüdür. CE işareti belgelendirme yapan firma, üretici firmanın AB mevzuatına uyduğunun ve üretimleri belirlenen standartlara göre yaptığının kanıtıdır.

CE işareti 1995 yılında oluşturulmuştur.

CE işaretini taşımayan hiçbir ürün AB sınırlarına girememektedir. Avrupa pazarlarına ürün sokabilmek için CE işareti uygulamalarına dikkat etmek gerekmektedir. CE işareti standart olarak belirlenmiştir. Ürünün üzerine görünür ve silinmesi imkansız şekilde monte edilir. İşaretin boyutu yatay ve dikey olarak en az 5 mm olmalıdır. Paketli ürünlerde paketin üzerine bu işaret konmaktadır. CE işaretini uygulamak için belirli prosedürler vardır. Bu prosedürlere uymak işaretin kullanımı için gereklidir. CE işaretini uygunsuz şekilde kullanan firmalar için para yaptırımı uygulanmaktadır.

 

CE İşareti Olması Gereken Ürünler

 

AB üyesi olan tüm ülkeleri kapsayan CE işareti belgelendirme konusuna, ilave olarak EFTA, CEFTA ülkeleri ve ülkemizi de kapsamaktadır. CE işaretinin olması gereken ürün grupları şunlardır:

– Basit basınçlı kaplar

– Oyuncaklar

– Ölçü cihazları

– Asansör ve makinalar

– Tıbbi amaçlı cihazlar

– Gaz yakan aletler

– Radyo ve iletişim araçları

– Basınçlı araçlar

– Alçak gerilim cihazları

– Sıcak su kazanları

– Elektromanyetik aletler

– Teleferikler

 

CE İşareti Belgesi Nasıl Alınır

 

Ülkemizde de CE işareti uygulaması mevcuttur. CE işareti belgesi alabilmek için üretici firma şu aşamalardan geçmektedir:

1- Geçerli Direktife Sahip Olma: Üretilen ürünün CE işareti taşımasının zorunlu olup olmadığı incelenir.

2- Direktifin Zorunluluğunun Belirlenmesi: Üretilmek istenen ürün için standartların belirlenip belirlenmediği kontrol edilir.

3- Uygunluk Kontrolü İçin Ekip Oluşturma: Üretilen ürünün uygunluğu denetleyecek uzman kişiler oluşturulur.

4- Uygunluk Kontrolü: Uzman kişiler eşliğinde ürünün standartlara uygunluğu denetlenir.

5- Rapor ve Teknik Belgenin Hazırlanması: Ürünle ilgili tüm detaylara sahip teknik bir rapor hazırlanır. Bu raporda, ürünle ilgili teknik bilgiler, şema ve resimler, uygunluk beyannamesi koşulları, ürüne uygulanan testlerin raporu, direktifler, AT uygunluk raporu yer almaktadır. Bu rapor ürünün üretiminden sonra 10 sene boyunca geçerliliğini korumaktadır.

 

YORUM YAZ
Kategoriler
Gost R Uygunluk Belgesi

Gost R Uygunluk Belgesi

GOST R Uygunluk Belgesi, Rusya’da geçerli olan ve ürünlerin satışında ve hizmetinde mecburi bulunması gereken kalite onayıdır. Hemen hemen tüm ürünlerde geçerliliği bulunan bu belge bazı hizmetlerde de aranmaktadır. Ülkemizdeki TSE belgesiyle benzer nitelikte bir belgedir. GOST R belgesiyle ürünlerin belirli bir kalite standardında, çevre ve insan sağlığına uygun güvenlikte olduğu kanıtlanmaktadır.

Başka ülkelerde üretimi yapılan ürünlerin Rusya’daki satışı için mutlaka bu belge olmalıdır. Gümrük denetimlerinde GOST R belgesi olmayan ürünler kabul edilmemektedir. 2000 yılından bu yana Rusya’da aktif ve zorunlu olarak benimsenmiş yasal bir belgedir.

GOST R Uygunluk Belgesi; gümrüklerde, Rusya’daki tüm ürünlerin satış mağazalarında, inşaat ruhsatı alabilmek için inşaatlarda, fabrika, sanayi kuruluşları gibi pek çok yerde olması gereken belgedir. Bu belge, Rusya’nın haricinde 9 çevre ülkede (Avrasya Birliği üyeleri) daha geçerliliği olan bir belgedir.

GOST R belgesi 2 çeşittir:

1- Mecburi olan GOST R belgesi: sarı renkte olan bu belge her ürün ve hizmette bulunması zorunlu olan belgedir.

2- İsteğe bağlı olan GOST R belgesi: mavi renkte olan bu belge, uzman kurumların istekleri üzerine alınan bir belgedir.

 

GOST R Belgesi Nasıl Alınır

 

GOST R belgesi almak için başvuruda bulunacak firma, gerekli evrakları sunmakla yükümlüdür. Bu evraklar; şirket imza sirküleri, faaliyet belgesi, marka belgesi, üretilen ürünlerin raporları, ürünlerle ilgili teknik rapor, kullanım kılavuzu, üretimde kullanılan makineler ve araçlarla ilgili bilgi, ürün katalogları, üretim tesisinin işleyiş raporu, ürün örnekleri ve firma bilgilerinin yer aldığı evraktır.

Evrak sunumunun yanı sıra, yetkili kurum tarafından üretim tesisine gelinerek inceleme ve denetim yapılır. Uygun olmayan koşullar üreticiye belirtilir ve tüm koşulların uygun bulunması halinde olumlu bir rapor oluşturulur.

1 ve 3 yıllık sürelerle alınabilen bu belge, belge almayı kolaylaştıran, Rusya tarafından yetkili kılınmış firmalar aracılığıyla da alınmaktadır. Firmanın tüm başvuru işlemlerini aracı kurum takip etmekte ve gerekli evrakların ve koşulların sağlanması daha hızlı ve kolay olmaktadır. Tüm işlemlerin tamamlanıp belgenin alınması ortalama 10-15 gün sürmektedir.

 

Kategoriler
Hizmetlerimiz

Makine Yerleşim Projesi Çizimi

İşletmelerin faaliyetlerinde kullandığı makinelerin ne kadar güç tüketimi yaptığı, ne kadar enerji harcadığı ve kapasite miktarı gibi bilgileri gösteren bir proje hazırlanır. Bu projeye makine yerleşim projesi çizimi denir. Bu proje, işletmenin ruhsat alması ve aktif çalışmaya başlaması için önemlidir. Makine mühendisleri tarafından hazırlanan makine yerleşim projeleri, çizilecek kroki üzerinde işyerinde yer alan tüm makine ve araçların enerji kapasitesini ve işyerinin havalandırma oranını detaylı şekilde göstermektedir. Hazırlanan projeler belediye ya da organize sanayi müdürlüklerine verilmektedir.

Makine yerleşim projesi çizimi için işletmenizde görevli bir makine mühendisi yardımıyla ya da proje çizimi yapan mühendislik firmaları yardımıyla ücret karşılığında çizim yaptırabilirsiniz.

 

Makine Yerleşim Projesinin Faydaları Nelerdir?  

 

Makine yerleşim projesinin işletme için sağladığı faydalar şunlardır:

1- Daha etkin ekipman ve makine kullanımı sağlanır.

2- Çalışanlar için risk faktörleri belirlenerek iş sağlığı ve güvenliği açısından önlemler alınabilir.

3- Firmalar için kaynak yönetimi ve tasarruf imkânı sağlanır.

4- Çevre sağlığı açısından güç tüketimi miktarlarından tasarruf sağlanır.

5- İşyerinin güvenilirliği ve kalite standartlarına uygunluğu artmış olur.

6- İş akışını programlamak daha kolay hale gelir.

7- İşe özel ekipman ve makine kullanımına öncelik verilmiş olur.

 

Makine Yerleşim Projesi Nasıl Olmalıdır?

 

Makine yerleşim projesi ile işyerinin mimari planı uyumlu olmalıdır. Mevcut tüm makine ve ekipmanlar eksiksiz ve doğru olarak listelenmelidir. İş planı, mimari plan ve makine yerleşim planı uyumlu olmalı, birbiriyle çelişen bilgi bulunmamalıdır. Üretim yapan işletmelerde üretim sistemine göre makinelerin yerleşimi belirlenmeli, standartlara uygun düzenlenmelidir. Makine ve ekipmanlar çalışanların işlerini kolayca yapacakları şekilde düzenlenmeli ve çalışma alanı yaratılmalıdır. Mevcut kullanılan makine ve ekipmanların haricinde yeni alınacak makine ve ekipmanlar da planda gösterilmeli, her yeni makine ve ekipmanla plan yeniden düzenlenmelidir. Makine ve ekipmanların kapasitesi ve güç kaynakları projede gerçek ve doğru olmalıdır, iş planıyla çelişmemelidir. Kullanılan makine ve ekipmanlar üretim amaçlarına uygun kullanılmalı, eğer planda yer alan makineler işyerinde yoksa işletme yaptırım uygulanarak makine alımında zorunlu tutulmaktadır.

 

 

YORUM YAZ
Kategoriler
17025 Eğitimi Hizmetlerimiz

17025 Eğitimi

ISO 17025 eğitimi, laboratuarların yeterliliğini sağlayan belgenin alımı için verilen eğitimdir.  Bu laboratuarlar deney ve kalibrasyon laboratuarlarıdır. Bu akreditasyonun en büyük faydalarından biri, özel veya değişik yapılı testleri o laboratuarda uygulama yetkinliği sağlamasıdır. Eğitim neticesinde laboratuarlar teknik açıdan yetkin duruma gelirler, kalite hizmet standartları artar. Yapılan tüm testler uluslar arası bir geçerlilik kazanır. Laboratuar testlerinin standart sonuç vermesi en önemli kriterdir. Bir test sonucu farklı laboratuarda farklı sonuçlarda çıkıyorsa güvenilirlik yönünden zayıf ve yanıltıcıdır. 17025 eğitimiyle bu sorun giderilerek standartlar gereği tüm laboratuarların aynı ölçütlerde ve aynı titizlikle çalışması sağlanmış olur. Bu eğitimin laboratuarlar tarafından alınması zorunludur.

 

17025 Eğitiminin İçeriği Nasıldır?

 

ISO 17025 eğitiminin içeriği şu konuları kapsamaktadır:

1- Laboratuarların yeterliliğinin tanınması için gereken tüm şartların öğretilmesi

2- Standart dışında çalışan ve özel teknikler geliştiren laboratuarların teknik şartnamesi

3- Yapısal ve kaynak ( personel, tesis şartları, ekipman vb) şartlarının bilgisi

4- Dışarıdan elde edilen ürün ve hizmetlerin bilgisi

5- Proses şartları (yapılan sözleşmelerin incelenmesi, örnekleme, teknik kayıt oluşturma, kalibrasyon araçlarının taşınması, geçerli sonuçları sağlamak için yapılması gerekenler, rapor değerlendirmeleri, şikayet yönetimi, veri ve bilgi yönetimi vb konular) bilgisi

6- Yönetim sistemleri (evrak kontrolü, kayıt kontrolü, seçenekler, risk ve fırsat inceleme, düzeltici faaliyetler, dökümantasyon analizi, iç inceleme ve yönetimin teftişi vb konular) bilgisi

7- Diğer yönetim sistemleriyle etkileşimin incelenmesi

8- Sistemin kurulumu ve sonrasında uygulama şartları

ISO-17025-Gecis-Egitimi-Hizmeti
ISO-17025-Gecis-Egitimi-Hizmeti

17025 Eğitimine Kimler Katılabilir?

ISO 17025 eğitimine; laboratuar yöneticileri, laboratuar sahipleri, laboratuar sorumluları, kalibrasyon işlemlerinde çalışan mühendisler, insan kaynakları ve laboratuar personelleri katılabilmektedir.

ISO 17025 eğitimi bu konuda uluslar arası eğitim sertifikası almış uzman kişiler tarafından verilmektedir. Sadece yetki belgeli kurumlar tarafından sağlanan bu eğitimler online olarak ya da yüz yüze eğitim metoduyla alınabilir. Eğitim süresi 2 gün ile 6 gün arası değişmektedir.

 

ISO 17025 Kalite Sistemi Kurucu Firmalar Nasıl Çalışır?

 

ISO 17025 kalite sistemini kuran yetkin danışman firmalar mevcuttur. Bu firmalardan belirli ücret karşılığında danışma hizmeti alınarak laboratuarların ISO 17025 kalitesine uyumunun sağlanması mümkündür.

YORUM YAZ
Kategoriler
Yer Çizgileri Hizmeti

Yer Çizgileri Hizmeti

Yer çizgileri hizmeti konusu farklı sektörlerde farklı şekillerde uygulamaları olan yer çizgileri, çok çeşitli iş alanlarında kullanılmaktadır. İş güvenliği ve işçi sağlığı açısından uyarıcı niteliği taşıyan ve kullanım kolaylığı yaratan bu çizgiler işyerinin özelliğine göre (büyüklük, zemin türü, boya çeşidi vs.) ve kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Yer çizgilerinin çeşitleri şunlardır; tek donanımlı çizgi, çift donanımlı çizgi, yol ve otopark çizgisi, duvar ve kolon çizgisi, hız kesici çizgi, fabrika çizgisi, kolon numaralandırma, engelliler için işaret çizgisi, engelli yol yapım çizgisi, spor sahası çizgisi, yaya geçidi çizgisi, yön gösterme çizgisi gibi çeşitleri mevcuttur.

 

Yer çizgilerinin en yaygın olan uygulama alanı fabrika ve sanayi sektörüdür. Personelin ve ziyaretçilerin rahatça dolaşabilmeleri, güvenle çalışabilmeleri için yer çizgilerinin önemi oldukça fazladır. Yönetmeliklere göre uygulanması mecburi olan yer çizgilerinin fabrika ve sanayi tesislerindeki kullanım alanları şunlardır:

Yer Çizgileri Hizmetleri

1- Yaya yolu yer çizgisi

2- Makine yolu yer çizgisi

3- İş güvenliği yer çizgisi

4- Yürüyüş yolu yer çizgisi

5- Fabrika alan yer çizgisi

6- Fabrika zemin yer çizgisi

7- 5S iş güvenliği boya uygulaması

8- Fabrika içi yer çizgisi

9- Fabrika dışı yer çizgisi

10- Acil çıkış kapısı yer çizgisi

 

Yer çizgilerinde en önemli noktalardan biri boya rengidir. Fabrika, sanayi kurumları, otopark, hastane gibi alanlarda sarı renk tercih edilmektedir. Çünkü sarı renk uyarı niteliği taşır ve dikkat çeker, kişilerde önlem alma ve kontrollü davranma uyarımı oluşturur. Kırmızı renkte yer çizgisi ise, yasak ve tehlikeyi belirtir. Güvenlik açısından engelleme oluşturan kırmızı renk kullanım alanına göre kişileri o bölgeden uzaklaşma ve men etme uyarımı taşımaktadır.

 

Yer çizgileri hizmeti veren pek çok firma mevcuttur. Bu firmaların deneyimli ve profesyonel firmalar olması zorunludur. Özellikle yönetmelik ve mevzuata uygun yapılması gereken mekânlarda lisanslı ve kurumsal yer çizgisi hizmeti veren firmalar tercih edilmelidir.  Profesyonel işçilik ve kullanılan malzemenin kalitesi işin ömrünü uzatmakta ve yanlış sonuçlara yol açmayı önlemektedir. Yer çizgileri hizmeti sunan firmaların kalitesiyle yanlış yapılacak işlerin riskini ortadan kaldırmak ve böylelikle kaliteli bir iş çıkartarak iş güvenliğini en üst seviyede sağlamak mümkün olacaktır.

YORUM YAZ
Kategoriler
ISO 14001 danışmanlığı

ISO 14001 Belgelendirme Hizmetleri

ISO 14001 Belgelendirme Hizmetleri

ISO 14001, bir kurumun çevre yönetim sistemi gereğince uygunluğunu belirten standartlar sistemidir. Uluslar arası standartlar organizasyonu tarafından belirlenen bu madde, 2015 yılından beri firmaların üretim yaparken çevre ve doğaya uygun hammaddeler kullanmasını, kaynaklara verilen zararların ortadan kaldırılmasını ve yasal maddelere uyulmasını sağlamaktadır. ISO 14001 kapsamındaki çevre yönetim sistemi her firma için şu kurallara dayanmaktadır: firmanın taahhüt ve politikası, sistemin planlaması, uygulama ve işlem, kontrol ve düzeltici işlemler, sistemin gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi. Çevre sağlığı ve dünyanın geleceği açısından oldukça önemli olan bu uygulama sayesinde çevre kirliği azalmakta, insan ve tüm canlıların yaşam kalitesi artmakta, daha sağlıklı ve güvenli bir gelecek yolu açılmaktadır.  Firmalara uluslar arası alanda itibar kazandıran bu uygulama, başka uygunluk ve izin belgelerinin alınmasını da kolaylaştırmaktadır. Kurumların verimliliğini arttırmayı sağlayan bu sistem sayesinde kaliteli bir çalışma ortamı da kurulmuş olur. Firmalar için maliyet tasarrufu anlamına gelen bu sistemler tüm dünyada bire bir uygulanmakta ve uluslar arası alanda geçerli olmaktadır. Bu nedenle firmalar için yeni pazarlar ve müşteri ağları avantajı söz konusu olmaktadır. Müşteri güveni çoğalır ve firmanın imajı güçlenmiş olur.

 

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

Uygun koşulları sağlayan firmalar belgelendirme kurumlarına giderek denetimden geçerler ve koşulların uygun olması halinde ISO 14001 belgesi almaya hak kazanırlar.

Firmamız, ISO 14001 konusunda yetkili ve lisanslı bir belgelendirme kurumudur. Sahip olduğumuz yetkinlik sayesinde firmaların ISO 14001 gereğince uygunluk değerlendirmeleri, muayene ve test çalışmaları yapılmaktadır. Ve tarafımızdan rapor düzenlenerek firmaların bu belgeye sahip olmaları sağlanır. ISO 14001 belgelendirme hizmetleri sunan firmamız sayesinde, kurum ve kuruluşların çevre yönetim sistemleri uygunluğu belirlenmiş olur. Firmamız 2012 yılında çıkan Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları ile Onaylanmış Kuruluşlara Dair Yönetmelik hükümleriyle çalışmaktadır. Yılların verdiği tecrübe ve deneyimli uzman kadromuz sayesinde başarılı işlere imza atmış olmaktan gurur duyuyoruz. Uluslar arası alanda yetki belgesine sahip kurumumuz sayesinde firmanızın kontrollerini güvenli bir şekilde yaptırabilir ve belgelendirme hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.  Tüm şehirlere sunduğumuz hizmetler sayesinde uygun ödeme koşulları avantajıyla belge almaya hak kazanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ