Cpr Belgesi (Kablolara İlişkin Yapı Malzemeleri Direktifi)

Cpr Belgesi (Kablolara İlişkin Yapı Malzemeleri Direktifi)

CPR, Kablolara Dair Yapı Malzemeleri Yönetmeliğidir. CPR’nin amacı; yapı malzemelerinin kullanılırken güvenli ve yüksek performanslı olmasını sağlamak ve belirli bir standart oluşturmaktır. Böylelikle AB ülkelerinde yapı malzemelerinin satışı bu belgeyle daha kolay olmaktadır. Cpr belgesi (kablolara ilişkin yapı malzemeleri direktifi) yapı malzemeleri kontrol edilirken ve denetlenirken ortak kural ve teknik dil kullanılmalıdır. Uluslararası kullanılan ortak dil ve kuralların şu faydaları olmaktadır;

–  Üreticilerin ürettikleri ürünleri sunmalarında kolaylık sağlamak

– CPR kullanan ülkelerin yetki kişi ve makamlarınca ortak dilin kullanımı

– Yapı ürünlerini kullanan kişilerin (mimar, işçi, mühendis, inşaatçı) en uygun ürünlerin seçilmesini kolaylaştırmak

– Yangın güvenliğini sağlamak ve sürdürmek

CPR denetiminde bulunan tüm kablolar şu ortak özelliklere sahip olmaktadır:

1- Yangından tepki gösterme

2- Yangına dayanıklı olma

3- Takıp sökme aşamasında ya da kullanılamaz duruma geldiğinde çevre için zararlı atık maddelere yol açmama özelliği

CPR dahilinde olan kablolar; yapı ve binalardaki sabit durumda kullanılan tüm kablolardır. Elektrik iletimi, haberleşme, güvenlik tesisatı, alarm sistemleri gibi pek çok kablo bu grupta yer almaktadır.

CE işareti, CPR ürünleri için geçerli olarak kullanılan bir uygulamadır.

 

Cpr Belgesi (kablolara ilişkin yapı malzemeleri direktifi) Nasıl Uygulanır

 

CPR, 2013 yılında AB ülkelerinde yürürlüğe konmuş, en son güncelleme 2017 yılında yapılmıştır. 1 Temmuz 2017 itibariyle her ürünün CE işaretli, performans beyanı ile sunulması zorunlu hale gelmiştir. Daha kolay iletişim sağlamak amacıyla her devlet için CPR iletişim ağı kurulmuştur. CPR, ülkemizde de geçerliliğini korumaktadır.

CPR uygulaması mecburi olan üreticiler Akredite belgesi alarak ve gerekli laboratuarları kurarak üretimlerini yapabilirler. Üretici firmaların her ürün için performans beyanı oluşturmaları mecburidir. Performans beyanında ürün tanımı, işlevi, dayanıklılığı yer almaktadır. Performans beyanıyla üretici ürününün CPR’ya uygunluğunu kanıtlar. Satın alan kişi performans beyanını inceleyerek ürünü satın almaya karar verir ve ürünü güvenle kullanabilir. Üretici firma kendi içinde denetleyici ve kontrol ekibi bulundurabileceği gibi, uzman ve yetkin denetim ve kontrol firmalarıyla çalışarak da CPR kurallarına uygun, standart üretim yapmayı sağlayabilir.

YORUM YAZ
Please follow and like us:
WhatsApp'dan Yazın
Call Now ButtonHemen Teklif Al