Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (89/686/At)

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (89/686/At)

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (89/686/At) kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak amaçlı üzerlerinde taşıdıkları malzemelerdir. Bu malzemeler kişilere takılabilir, giyilebilir, taşınabilir özelliktedirler. Kullanım amacına uygun olarak tasarlanmış ve üretilmişlerdir.

Kişisel koruyucu donanım, risk barındıran iş gruplarında, ya da çalışırken risk oluşturan anlık durumlarla ilgili koruyucu ve önleyici bir işleve sahiptir.

Kişisel koruyucu donanımlar şu şekilde belirlenmiştir:

1- Başı koruyan donanımlar ( kep, bone, kask, saç filesi gibi malzemelerdir.)

2- Gözü ve yüzü koruyan donanımlar ( taştan, yüksek ısıdan, tozdan gözleri ve yüzü korumaya yönelik gözlük çeşitleridir.)

3- Kulağı koruyan donanımlar ( kulak tıpası gibi malzemelerdir.)

4- Solunum sistemini koruyan donanımlar ( uygun havalandırma sistemleri ya da oksijen maskesi, koruyucu maske gibi malzemelerdir.)

5- Beden ve karın bölgelerini koruyan donanımlar ( yelek, önlük, ceket, kemer gibi malzemelerdir.)

6- El ve kol bölümlerini koruyan donanımlar ( elin ve kolun belirli bölümlerini ya da tamamını korumaya yönelik eldiven çeşitleridir.)

7- Ayak ve bacak bölümlerini koruyan donanımlar ( uygun ayakkabı çeşidi, tabanlık ya da bacak koruyucu malzemelerdir.)

8- Cildi koruyan donanımlar ( krem gibi malzemelerdir.)

9- Bütün olarak vücudu koruyan donanımlar

10- Düşmeyi engelleyen donanımlar ve fren donanımları ( emniyet kemeri, paraşütçü kemeri gibi malzemelerdir.)

Kişisel koruyucu donanımların iş güvenliği açısından sağlıklı çalışabilmeleri için düzenli olarak bakımları yapılmalıdır.

 

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (89/686/At) Nasıl Uygulanır

 

Kişisel koruyucu donanım yönetmeliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2019 yılında çıkarılmıştır. Yönetmeliğin amacı; kullanılmak üzere üretilen kişisel donanım malzemelerinin kullanacak kişiyi sağlık ve güvenlik anlamında koruması, bu donanımların satış ve sunumuyla ilgili esasları belirtmektir. Yönetmeliğe göre, polis gibi toplum düzenini sağlamakla görevli kişilerin kullandığı ekipmanlar ve nefsi müdafaa amacıyla üretilen ürünler bu yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

Yönetmelikte üretici, yetkili temsilci, ithalatçı, dağıtıcı ve satıcının yükümlülükleri ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Yönetmelikte AB standartlarına uygunluk, CE işaretinin kullanımı ve uygunluk değerlendirmesini yapan kurumların görevleri ve yükümlülükleri de yer almaktadır.

 

YORUM YAZ
Please follow and like us:
WhatsApp'dan Yazın
Call Now ButtonHemen Teklif Al