Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ( 2009/48/At )

Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ( 2009/48/At )

Oyuncak güvenliği, çocukların herhangi bir risk altında kalmadan, emniyetli şekilde oyuncaklarla oynamalarını sağlayan uygulamadır. Oyuncakların oluşturması muhtemel riskleri çocukların sağlığı ve güvenliği açısından oldukça sakıncalı sonuçlar doğurmaktadır. Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ( 2009/48/At ) bundan dolayı çok önemli bir konu.

AB Oyuncak Güvenliği Direktifi 2009 yılında oluşturulmuş ve 2013 yılında yapılan son güncellemelerle yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik oyuncağın tasarımı, üretilmesi, satımı, depolanması gibi pek çok standardı ve kuralı belirlemektedir.

Ülkemizde Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe konmuş, en son güncellenmesi 2016 yılında yapılarak Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği’nin amacı, oyuncakların emniyetli kullanımı ve satımına ilişkin kuralları belirlemektir. Yönetmeliğin kapsadığı oyuncaklar, 14 yaş altı için üretilen tüm ürünlerdir.

Oyuncak kabul edilmeyen ve bu yönetmelik kapsamı dışında olan ürünler şunlardır:

– Sapan, mancınık gibi fırlatıcı ürünler

– Oyuncak buhar makinesi

– İçten yanma özelliğine sahip motorlu makineler

– Para ile çalışan oyun makineleri

– Halka açık alanlarda sergilenen oyun alanları

Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği, oyuncakta olması gereken şu kuralları ortaya koymuştur:

1- Oyuncağın özelliğine uygun uyarılar

2- EC uygunluğu

3- CE işareti

4- Güvenlik değerlendirmesi

5- Detaylı teknik bilgiler

6- Katı mevzuat kurallarına uygunluk

7- Uygunluk değerlendirmesi kuralları

8- Üretici bilgileri

 

Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ( 2009/48/At ) Nasıl Uygulanır

 

Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği, oyuncağın çocuğa zarar vermemesi ve sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturmaması için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Bu nedenle üreticiler bu yönetmeliğe uymak mecburiyetindelerdir.

Oyuncak Güvenliği Yönetmeliğini uygulayan çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar ürünleri test ederek mevzuata uygunluğunu denetlerler. Bu testler kimyasal, fiziksel, elektrik güvenliği, yanma güvenliği gibi pek çok konuda oluşur. Yapılan testler sonucu güvenlik değerlendirmesi oluştururlar. Etiketleri incelerler, uygun standartlarda olmasını sağlarlar. Teknik belgelerin incelenip uygun olup olmadığı saptanır. Akredite olan bu kurumlar aynı zamanda üretici firmalara seminer ve eğitimler vermekte, destek hizmetleri sunmakta ve periyodik kontrol ve muayeneler yaparak firmayı denetlemektedirler. Bu sayede Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği’ne uygun üretimler yapılması kolaylaşmaktadır. Bu kurumların Akredite olması, uzman ve teknik çalışma ekibinden oluşmasına dikkat edilmelidir.

YORUM YAZ
Please follow and like us:
WhatsApp'dan Yazın
Call Now ButtonHemen Teklif Al