Endüstriyel kapı kontrolü

Endüstriyel kapı kontrolü

Endüstriyel Kapı Nedir 

Endüstriyel kapı kontrolü ; iş ekipmanlarının İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, iş ekipmanlarının yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerini kapsayan zorunlu olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

Endüstriyel raf ve kapıların periyodik kontrolleri yetkili olan; makine mühendisleri, mekatronik mühendisleri, inşaat mühendisleri, inşaat, makine ve metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, inşaat veya makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Endüstriyel (otomatik) kapı periyodik kontrolleri bu değişiklik kapsamında belirtilmiş olup, kontrolleri yapabilecek olanlar yönetmelikte; ”Endüstriyel kapıların periyodik kontrolleri yetkili olan; makine mühendisleri, mekatronik mühendisleri, inşaat mühendisleri, inşaat, makine ve metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, inşaat veya makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır” diye bahsetmektedir.

Endüstriyel kapı kontrolü
Endüstriyel kapı kontrolü

Endüstriyel ( otomatik ) kapıların periyodik muayenesi, periyodik bakımla karıştırılabilmekte olup periyodik bakım farklı bir çalışma periyodik kontrol ve muayene farklı bir çalışmadır. Periyodik bakımlar üreticinin öngördüğü aralıklarla yada kullanıcının öngördüğü aralıklarla belirlenebilmekle beraber periyodik bakım sadece ekipmanın çalışmasında bir sıkıntı yaşamamak, olabilecek arızaların önüne geçmek için yapılmaktadır. Endüstriyel ( otomatik ) kapıların bakımları da gene bu amaçla yapılmış bakımlar olup periyodik kontrol ve muayeneyi kapsamamaktadır.

 

Endüstriyel kapılar seksiyonel kapı olarak da bilinen ve garajlarda, depolarda, sergi ve fuar alanlarında, atölyelerde giriş çıkış denetimini sağlamak için kullanılan kapı sistemleridir. Endüstriyel kapı kullanımının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi giriş çıkış denetimini ve güvenliğini sağlamasıdır. Kullanıcı memnuniyetini sağlayan kapılar standart kapılara göre daha fazla alan kullanımına imkan tanıdığı için de tercih edilir.

 

Ses ve ısı yalıtımı için ekstra bir uygulama gerektirmeyen bu sistemler görsel anlamda estetik olduğu için de farklı alanlarda kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kullanılırlığını arttıran otomatik seksiyonel kapılar, uzun süreli kullanıma elverişlidir. Kaliteli ve sağlam kapı sistemlerine sahip olmak için tercih edebileceğiniz endüstriyel kapı modelleri ve fiyatlarına bakabilir, denetimli giriş ve çıkışın güvenliğini hissedebilirsiniz.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve ilgili standartlara uygun olarak endüstriyel kapıların periyodik kontrollerini deneyimli ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz.

Endüstriyel kapı kontrolü
Endüstriyel kapı kontrolü

Endüstriyel Kapı ve Raf Periyodik Kontrol ve Muayene Ne Zaman Yapılır?

İş Sağlığı ve Güvenliği ( İSG) için periyodik kontrol yaptırmak önemlidir. Endüstriyel Kapı ve raf işyerlerinde en çok kullanılan ekipmanlardır. Uygun şekilde ve güvenli kullanılmadığında ciddi tehlikelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu sistemlerin imalatından kullanımına kadar iş güvenliğinin ön planda tutulması gerekir. Ekipmanların yönetmeliğe göre yılda 1 kez kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Endüstriyel kapı kontrolü Kimler Yapabilir?

Endüstriyel kapı kontrolü yapmaya yetkili kişiler ‘İş sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ gereğince Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, gerekli eğitimleri almış ve hizmet yeterlilik belgesine sahip kişilerdir. Bunun yanında akreditasyonu sağlamış firmalar tarafından da bu kontroller yapılabilir.

Periyodik kontrol yönetmeliği kapsamında akreditasyon, kontrol yapan firmalar açısından bir zorunluluk değildir. Firmalar gönüllü olarak akreditasyona başvurabilir. Burada yapılan işlem firmanın ‘ TS EN ISO 17020 Akreditasyon’ şartını yerine getirmesidir.