İş Makineleri

Birçok sektörde iş hayatının vazgeçilmezi olan iş makineleri, insan eli ile yapılamayacak ağır işleri yapar. İnşaat sektöründe, kazı işlerinde, zirai faaliyetlerde, sıkıştırma işlemlerinde, yükleme faaliyetlerinde işlerin kısa zamanda yapılabildiği iş makineleri, beraberinde birçok risk barındırır. Bu riskler iş makinesini kullanan personelin davranışlarından kaynaklı olabildiği gibi iş makinesi periyodik kontrolü işleminin aksatılmasından da kaynaklanabilir.

İş makineleri ile ağır işler yapıldığı için meydana gelebilecek kazalar da ağır ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. En çok kullanılan iş makineleri arasında kazıcı-yükleyici (beko loder), yükleyici (loder), ekskavatör (kazıcı), fore kazık makinesi, silindir, dozer gibi makineler yer alır. Bununla birlikte jeneratörler ve hava üreten kompresör makineleri de iş makinesi kategorisinde değerlendirilir.

İş Makinesi Periyodik Kontrolü Önemi

İş makineleri; bakımı, iş makinesi periyodik muayenesi ve kullanımı dikkat, özen ve bilgi gerektiren ekipmanlardır. İş makineleri kullanımı sırasında ezme, sıkıştırma ve devrilme gibi birçok risk barındırır. Bu sebeple bu makineler için dikkat edilmesi gereken birçok güvenlik ve bakım önlemi yer alır.

 

İŞ MAKİNELERİNİN PERİYODİK KONTROLLERİ SONRASINDA NELER YAPILMASI GEREKLİDİR?

Kontrol sonrasında tespit edilen uygunsuzlukların en kısa sürede uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

 

İş Makinesi kontrolünü

İş Makinesi periyodik kontrollerini kim yapar?

İş Makinesi kontrolünü , bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ekipnet kayıt numarası bulunan makine, metalürji malzeme mühendisleri/teknikerleri/yüksek teknikerleri/teknik öğretmenler tarafından yapılabilir.

Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır.