Toz hayatımızın her yerinde, iş yerimizde, evimizde, arabamızda, koltuğumuzda hatta hatta elbisemizin üzerinde. Kaçınılması zor bir bileşen fakat şu var ki, her şeyin çoğunun zararı olduğu gibi bu toz birleşenlerinin de bulunduğumuz ortamdaki yoğunluğu, çok olması bizlere zarar vermektedir.

Bu sebeplerden dolayı her iş veren bir sektörün yasal kuralların göz önüne almalı ve toz ölçümü yaptırmalıdır. İş yeri ortamlarına gerekli yetki almış uzman bir kuruluşa toz ölçümü yaptırılması önemlidir. Gerek ortam hijyeni gerekse çalışan bireylerin sağlığı açısından göz ardı edilemeyecek bir işlemdir. Yoğun toza maruz kalan bir kişi, bunun sonucu olarak alerjik reaksiyon gösterebilir. Hatta tipik akciğer hastalıklarının sebebi olmaktadır.

 

Toz Ölçüm Aletleri

Toz ölçümü yapmak için bir takım özel aletler gerekmektedir. Bunlar sırasıyla, konimetre, filtreli aletler, gravimetre, ısısal çökeltici, tindalometre, elektirostatik, radyasyon dedektörü, yüzeysel toz ölçme cihazları toz kovaları olmaktadır.

Bu cihazlar ölçüm yapılacağı alana doğru kullanılması gereken cihazlardır. Her bir tozun ölçümü farklılık gösterir. Her toz bir değildir. Mesela bir kömür fabrikasındaki tozla, marangozdaki toz veya evdeki toz bir değildir. 6 çeşit toz grubu vardır. Bunlar ise, kanserojen, zehirli, patlayıcı, az zararlı, radyoaktif ve fibrojenik. Öncelikle toz ölçümü sırasında hangi toz olduğuna bakmak gereklidir. Tozlar zarar bakımından da birbirinden başkadır. Bizlerde yetkili firma olarak, en kaliteli ve uzman hizmeti vermekteyiz.