Klima santrali kontrolü

Klima santrali kontrolü

Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma ve klima uygulamalarının yapıldığı yerlerdeki sağlıklı yaşam Klima santrali kontrolü ile mümkün olabiliyor. Genellikle iş yerleri, fabrikalar ve büyük firmalarda görülen geniş kapsamlı havalandırma uygulamaları bulunulan ortamdaki hava sirkülasyonu için oldukça önemlidir. Ancak bu uygulamaların belirli zamanlardaki kontrolleri hem uygulamaların daha düzenli çalışmaları hem de bulunulan ortamlarda daha sağlıklı çalışma olanakları sunması bakımından oldukça önemlidir.

Özellikle sıcak ve soğuk iklimlerin sert yaşandığı bölgelerde klima tertibatların bakımları çok da büyük önem arz ediyor. Klimalar sıcak ya da soğuk hava üfleme uygulaması ile birlikte belli bir süre sonra kendi mekanik aksanları içerisinde çeşitli bakterilere ev sahipliği yapıyor. Bu durum özellikle insanların sağlık durumlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle Klima santrali kontrolü belirli aralıklar ile itina ile yapılması gerekiyor.

Klima santrali kontrolü
Klima santrali kontrolü

Klima santrali özellikle endüstriyel yapılar başta olmak üzere binalarda da kullanılan büyük çaplı ünitelerdir. İç ortam havalarını üstün performansıyla ısıtan, soğutan, temizleyen klima santrali merkezi iklimlendirmeye ihtiyaç duyulan yerlerde sıklıkla tercih edilir.

Klima Santrali Nedir ? Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar ?

Klima santralleri havayı şartlandırır ve bina içerisine dağıtır. Dışarıdan taze ortam havasını alır, temizler, ısıtır veya soğutur ve talebe göre nemlendirir. Daha sonra bina içerisinde yer alan kanallardan havayı gerekli yerlere ulaştırır.

Çoğu ünitede, binadaki kirli havayı odalardan dışarı atarak klima santraline gönderen ilave kanallar yer alır. Kirli hava buradan da bir fan yardımıyla atmosfere bırakılır. Bu dönüş havasının bir kısmı, enerji tasarrufu için temiz hava kaynağına geri gönderilebilmektedir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, dönüş havasındaki termal enerjiyi çekerek temiz hava girişine vermek de bir alternatiftir. 

Klima santrali kontrolü
Klima santrali kontrolü

Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Periyodik kontrol olarak havalandırma tesisatı periyodik kontrolü teknik servisler aracılığı ile yerine getiriliyor. Uygulanan yöntemler konusunda uzman ve konu ile ilgili teknik bilgisi olan kişilerce yerine getiriliyor. Bilindiği gibi fabrika, iş yerleri ve büyük firmalarda kısacası üretim yapılan alanlarda daha çok havalandırma sistemi kullanılıyor. Mekanların iç kısımlarında havalandırma levhaları hat boyunca uzanarak dış çevreden iç çevreye hava akımı sağlıyor. Ancak bu durum belli bir süre sonra havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımlarının yapılmasını zorunlu hale getiriyor.