Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Yangın tesisatı periyodik kontrolü

Herkesin bildiği gibi yangın var büyük can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilirler. Ancak binalarda çeşitli yangın tesisatları kurularak böyle kötü durumlar meydana gelmeden engellenebilmektedir. Yangın tesisatları yangın çıktıktan sonra itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşana kadar olan süre içerisinde yangını söndürmeye amaçlayan veya büyümesini engelleyen tesisatlardır.

 

yangın tesisatı periyodik kontrolü
yangın tesisatı periyodik kontrolü

 

Bütün hesaplar ikiye ayrılır. Birincisi kuru tesisat ikincisi ise ıslak tesisattır. Bu tür tesisatlar zaman zaman kontrolden geçirilir. Bu doğrultuda raporlar çıkartılarak kontroller ve onarımlar yapılır.

Bunların yanı sıra  kontrol etme görevini makine mühendisleri, yüksek makine teknikeri ya da makine teknikerleri de yapabilmektedir. Birçok standart gözetilerek yapılan kontrollerden sonra bir rapor oluşturulur ve bu rapor kontrolü yapılan tesisatın sahibine takdim edilir.

 

Önemli olan bir başka konuda hangi sıklıkla yapılması gerektiğidir. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (yangın tesisatı periyodik kontrol yönetmeliği)’inde belirtildiği üzere en az yılda 1 kere periyodik kontrolü yaptırılması mecburi bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

yangın tesisatı periyodik kontrolü yönetmeliği kapsamında :

Hidrant Sistemi

Yangın hortumları
Yangın pompaları
Yangın dolapları
Sprinkler (Yağmurlama sistemi)
Yangın Boru tesisatı
Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı kontrollerinde yangın sisteminin projede belirtilen kriterlere ve TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında belirtilen şartlara uygunluğunun kontrolü yapılmaktadır.

 

Yangın tesisatı periyodik kontrolü
Yangın tesisatı periyodik kontrolü

Bu parçaların kontrolü iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği karar vermektedir. Aslına bakılırsa nerde ne zaman çıkacağı belli olmayan bir afet için alınabilecek güzel önlemlerden biri yangın tesisatlarıdır.

Onların çalışıp çalışmadığını kontrol etmekte çok ama çok önemli bir durumdur. Kesinlikle senede bir kez bu kontrollerin yukarıda da dediğim gibi belirli uzman kişilere danışılarak yapılması gerekmektedir. Yapılan kontroller işçi güvenliği için ülkemizde ve dünyada çok önemli bir rol oynamaktadır.